Vitraažid


Vitraažid


Vitraaž on vanast ajast pärinev viis, mil kunstiteost kasutati tähtsate isikute elamute aknaavade ja interjööri kaunistamiseks. Olgu see kirik või tuntud kaupmehe maja, kõikjal kasutati vitraaži peamiselt et lasta läbi valgust ja täita siseruum värvi ja mänguga.

Klassikalises mõttes tähendab sõna vitraaž seda, et värvilised klaasitükid ühendatakse H-kujulise tinaprofiiliga ja joodetakse kokku.


Esimesena meenuvad Euroopa keskaegsed peakirikud.


Meie päevil on vitraaž leidnud laialdast kasutust et lasta inerjööril klassikaliselt mõjuda ning lisades aristokraatlikkust, aga ka aktsenteerida stiili ja loomaks ruumilisust kaasaegses disainis. Tänu tänapäevastele tehnoloogiatele, mis on avanud uusi võimalusi vitraažkompositsioonide loomisel ja mis polnud võimalik klassikalises vitraažis, on vitraaž kui kunstiteos kättesaadav suuremale hulgale tarbijatest, kes hindab niisugust klaasi dekoreerimise moodust.

Jutt on polümeer vitraažidest.



Vaata galeriid


CNC-Vitraažid ehk polümeervitraažid


Polümeer ehk tardvitraaž tähendab seda, et tervele klaasi lehele kantakse 1-3 mm kõrgune ja 2-8 mm laiune polümeerkontuur, mis immiteerib klassikalise vitraaži ühendusprofiili ning loob samal ajal niššidele piirid, et need seejärel täita värvilise polümeeriga.

Kunstiline idee on esitatud digitaalse eskiisina, mille kontuuri kannab klaasile arvuti juhitav  CNC pink, edasi täidab meister käsitsi värvidega nišši. Tulemuseks on terviklik vitraažkompositsioon.



















Komposiitvaigud loovad klaasi pinnale tugeva, ultraviolett kiirgusele, kriimustustele ja välistoimele vastupidava värvilise katte. Seadmed ja kõik materjalid pärinevad Inglismaalt, toodetud kõige rangemate standardite järgi ja on kauakestvad. Pärast polümeriseerimise ehk tardumise lõppemist, polümeerid neutraliseeruvad, ei aurustu ega reageeri teiset ainetega ning neid võib kasutada kohtades, kus on kõrgendatud hügieeninõuded (näiteks lastetoad ja haiglad).


Toote dokoratiivsed omadused säilivad vähemalt 10 aastat. Tegelikkuses on niisuguste vitraažide eluiga tunduvalt pikem.


 
















Peale selle, et mõned peavad klassikalist vitraaži ülimaks, aga kogu austuse juures klassikasse, peaks märkima, et elu areneb, avanevad uued võimalused, mida varem ei teatud. Nõudmised välisilmele kasvavad ja oleks olnud vale piirata end ainult vanade vitraažitehnikatega. See tehnoloogia avardab tunduvalt kunstniku võimalusi.

























 





Polümeervitraaži eelised

     

  • Kujutise detaliseerimine, mis on võimatu kasutades profiili, kus pisikesi detaile tuleb värviga klaasile juurde

joonistada, mis oma olemuselt meenutabki poümeervitraaži,

  • Tervilik ja tugev konstruktsioon, kogu vitraaž on kindlalt tervel klaasilehel, klassikalisel on palju klaasitükke, mis mõnikord nõuavad täiendavat tuge,
  • Lõputu värvivalik (värvilisi polümeere segatakse omavahel ning tekib lõputu värvitoonide valik), klassikas tuleb valida sellest valikust, millega tootjad kaunistavad oma klaasi,
  • Nullist kiiresti valmis (polümeervitraažid valmivad 1-7 päevaga, klassikalised 7-30 päevaga või enamaga),
  • Seeriatootmine – pärast digieskiisi loomist võib teha lõputult identseid vitraaži koopiaid, näiteks, kui jutt käib ühesugustest akendest, ustest jne, mis klassika puhul on problemaaatiline ja kallis,
  • Palju lisaefekte, nagu purustatud jää, kristall, mullikesed, värvide kokkuvalgumine ühe elemendi piires ja muud, mis annab loomingulise vabaduse süžeega töötamisel.
  • Polümeervitraaaži hind on 2-3 korda odavam klassikalise omast.


Tänu nendele eelistele on vitraažid lakanud olemast  eliittoode ning muutunud kättesaadavaks kõigile, kusjuures kunstiväärtus on säilinud.

Te muutate oma elamu või kontori valgusküllasemaks, avaramaks ja värvilisemaks, ning ammutate jõudu sellest rafineeritusest, mida vitraažist ikka ja jälle õhkub.



Polümeerivitraažide kasutamisvõimalused:


Vitraaži võib kasutda nii hoonete interjööris kui eksterjööris (välisseinal) ning kanda paljudele toodetele, nagu:


  • aknadele
  • köögikappide fassaadile ja tagaseintele
  • klaasakendele
  • siseustele
  • garderoobide ukstele
  • vaheseintele
  • lagedele
  • mansardakendele
  • valgustidele
  • seinapaneelidele
  • reklaamplakatitele ja -siltidele
  • polükarbonaadile ja plastikule
  • valgustusega pannoo – rõduaknendele, valguspiltidele
  • suurte klaasseintega konstruktsioonid, näiteks talveaiad, paviljonid (maksimaalne vitraaži formaat 1500Х2700 mm)


Tehnoloogia võimaldab luua vitraaži valmis šablooni järgi, aga ka alustada päris nullist. Süžeele piirangud puuduvad. Kõik sõltub tellija soovidest ja tema projekti eelarvest. Joonise võib teha klaasile, peeglile või muule pinnale, need võivad olla matid või läikega. Polümeervitraažidel on palju efekte, mille läbi võib ühest eskiisist luua üksteisest kardinaalselt erinevaid kompositsioone.

Vajadusel saab  tardvitraaži kombineerida teiste klaasi dekoreerimise võtetega, näiteks võib suurepärase tulemuse saavutada kombineeritult liivapritsiga töödeldud pindu.



 

HINNAD


Valmistoote 1m2 hind varieerub 150 kuni 250 euroni, sõltuvalt kunstnikutöö keerukusest, klaasi mõõtudest, kontuuri keerukusest, värvide kogusest, kaetavast pinnast, ekskiisi valmidusest ja teitest teguritest (näiteks kinnitusavad klaasis, klaasiäärte töötlemine, lisa dekoratiivelemendid jne).



*Iga projekti hind arvutatakse individuaalselt.

 


TELLIMUS


Vitraaži tellimise sammud:

 


1.samm – tellija soovide arutelu, interjööri, piltide, visandite või lihtsalt ideedega tutvumine

2.samm – süžee valimine, mille järgi tehakse eskiis (lõplik tööfail, šabloon, milles sisaldub kogu informatsioon tulevase vitraaži kohta)

3.samm – eskiisi loomine ja selle kooskõlastamine tellijaga

4.samm – vitraaži valmistamine

5.samm – paigaldamine (vajadusel)


GARANTII


Kvaliteedi garantii antakse 10 aastaks. Tegelikult püsivad sellised vitraažid tunduvalt pikemat aega


Garantii tähendab siin vitraaži minimaalselt garanteeritud eluiga kõige ebasoodsamate tingimuste juures. 

Kõik sõltub ultraviolett kiirte intensiivsest toimest ja teistest äärmuslikest tingimustest, nagu mehhaniline toime,

temperatuuri järsk kõikumine jt.

Näiteks võib magamistoa kapi lükanduste vitraaži jääda sinna igaveseks võrrelduna vitraažiga, mis on tehtud sauna leiliruumi päikesepoolsele aknale. Teisisõnu, mitmete tegurite intensiivsuse aste (temperatuur, ultraviolett kiirgus) on antud näite varal erinev.


Polümeervitraažid on mööblitootjate seas aukohal. Tubade vaheuksed, kappide ja kapikeste uksed, milles on kasutatud klaasi, on võimalik katta tardvitraažiga. Valmistatakse järgmiselt. Vitraaži osade kontuurid joonistatakse paksu värviga. Seega saab iga osa endale ümber väikese serva. Tardvitraaži saab teha spetsiaalsel pingil või käsitsi.


Niisuguse vitraaži võib teha nii läbipaistvale kui satäänklaasile. Originaalne näeb välja peeglil. Nii on võimalik klaasile kanda küllaltki keeruline muster.


Kutsume koostööle korpusmööbli, akende tootjaid, ehitusfirmasid, disainistuudiosid, reklaamiagentuure!